Zanim wybierzesz standardową licencję…
Od kilkunastu lat na rynku coraz bardziej popularne stają się licencje na oprogramowanie w formie abonamentów lub subskrypcji czasowych. W większości przypadków, gdy wybieramy tego typu licencjonowanie wiąże się to z odpowiednim zarządzaniem licencją. Są to m.in. takie czynności jak:
- zakup licencji (imienny bądź grupowy) w przypadku wzrostu użytkowników,
- przedłużenie lub odnowienie czasu użytkowania licencji,
- przypisanie czy zmiana klucza licencyjnego na stacji roboczej lub dla danego użytkownika,
- instalacja oraz aktualizacja oprogramowania na każdym urządzeniu (w najmniej oczekiwanym momencie),
- prowadzenie ewidencji oraz bieżący monitoring wszystkich licencji,
- wykonywanie audytu wewnętrznego w firmie.
Wszystkie te czynności generują dodatkowy koszt finansowy oraz czasowy dla Twojego przedsiębiorstwa. Marnotrawienie licencji stało się w firmach powszechnym zjawiskiem, które rocznie jest odpowiedzialne za niemałą sumę wykorzystania budżetu. Tymczasem priorytetem każdej firmy jest ciągły dostęp do oprogramowania oraz płynne korzystanie z systemu oraz baz danych. Te wartości oferuje tylko licencja pływająca LOGITO.
Oszczędzasz czas i pieniądze
Wybór licencji pływającej będzie korzystny dla całej Twojej organizacji. Eliminujesz dodatkowe koszty związane z:
- odnawianiem licencji per user w konkretnym terminie (w formie subskrypcji lub abonamentu),
- nie musisz martwić się o wzrost cen pakietów licencji indywidualnych czy grupowych
Licencje pływające dają elastyczność
Nasze oprogramowanie LOGITO wykorzystuje licencję sieciową (ang. Network Licence, NL), często pod nazwą licencja pływająca. Oprogramowanie LOGITO wystarczy zainstalować na serwerze jeden raz. Natomiast sama licencjanie jest przypisana do konkretnego użytkownika czy urządzenia.
Co w praktyce oznacza licencja pływająca dla użytkowników platformy LOGITO DMS?
Wykupując ten typ licencji dla swojej organizacji umożliwia ona:
- dodanie do systemu dowolnej liczby użytkowników,
- jednoczesne korzystanie z platformy przez dowolnych pracowników zgodnie z liczbą posiadanych licencji,
- zalogowanie się na różnych urządzeniach służbowych (komputer stacjonarny, laptop, smartfon czy tablet),
- kontynuowanie pracy na innym urządzeniu (np. w przypadku awarii, naprawy czy aktualizacji).
Aby pracownicy Twojej firmy mogli korzystać z LOGITO wystarczy, że uruchomią przeglądarkę internetową na dowolnym urządzeniu. Dostęp do platformy jest możliwy w dwóch wariantach:
- w sieci wewnętrznej (LAN),
- oraz za pośrednictwem Internetu (WLAN).
LOGITO zainstalujesz na:
- serwerze własnym,
- w naszym centrum danych,
- lub w Chmurze. (Zobacz nasze rozwiązanie hostingowe)
Jedna instalacja na serwerze lub serwerach, automatyczne przydzielanie i kontrola licencji użytkowników aktywnie korzystających z systemu - to najbardziej elastyczny sposób licencjonowania dostępny na rynku.
Czy LOGITO DMS na licencji pływającej umożliwia korzystanie w trybie zdalnym (VPN)?
Tak, dlatego mówimy Klientom o elastyczności tego rozwiązania. Pracownicy przebywający poza terenem firmy, np. pracujący z domu, w terenie, odwiedzający Klienta, bądź będący w delegacji również mają dostęp do systemu oraz zasobów firmy.
Poprawność działania na każdym urządzeniu gwarantowane jest przez technologię RWD, w której tworzymy platformę LOGITO DMS. Dzięki takiemu podejściu i wdrożonym rozwiązaniom, użytkownicy bez problemu będą w stanie obsługiwać system na smartfonach i tabletach, bez potrzeby instalacji aplikacji natywnych. Aby optymalizować jej działanie i dostarczać wysoką jakość oprogramowania, wspieramy się zwinnymi metodykami programowania z rodziny Agile oraz praktykami DevOps.
Wykorzystanie dostępnych licencji, a potrzeby Klienta
Zanim zaproponujemy nawiązanie współpracy, doradzamy jaka ilość dostępów do oprogramowania będzie optymalna. Analiza odbywa się na podstawie informacji zebranych danych od Klienta. Zawsze głównym czynnikiem są bieżące, jak i przyszłe potrzeby Klienta.
Po ustaleniu szczegółów, podpisujemy z Klientem umowę SLA, która określa warunki świadczenia licencji na oprogramowanie. Jest to zazwyczaj pakiet licencji pływających, który określa liczbę użytkowników korzystających z systemu w ty samym czasie (ang. non-concurrent users, NC). W trakcie korzystania z Logito, liczba osób zalogowanych powinna zgadzać się z warunkami umowy, co jest monitorowane. Zalogowanie się kolejnych osób może nastąpić, gdy inni pracownicy zwolnią stacje robocze, np. sami wylogują się z systemu. Automatyczne wylogowanie będzie miało miejsce również w sytuacji, gdy system odnotuje brak aktywności użytkownika.
Takie ograniczenie ma na względzie maksymalnie wykorzystywanie dostępnych licencji przez użytkowników, co redukuje koszty dodatkowych opłat licencyjnych.
W jaki sposób kontrolujemy wykorzystanie licencji pływających?
Używamy narzędzia do zarządzania licencjami NLM (Network License Management). Jest to po prostu menadżer kontroli licencji znajdujący się na serwerze, który wyświetla ilość licencji pływających wykorzystywanych jednocześnie przez użytkowników. Jego konfiguracja opiera się na ustaleniach z Klientem oraz podpisaną umową licencyjną.
W przypadku przekroczenia liczby jednoczesnych użytkowników systemów (NC), pozostajemy elastyczni względem potrzeb Twojej organizacji. Analizujemy liczbę użytkowników oraz pozostałe czynniki, które mogą wpływać na tą sytuację. Podejmujemy stosowne kroki w zależności od okoliczności - możemy zwiększyć lub zmniejszyć liczbę NC, aby Twoi pracownicy mogli płynnie wykonywać swoje obowiązki.