Rozliczenie delegacji nie było prostsze
Każda firma jest inna, ale potrzeby często są podobne. Jednym z nich jest sprawny przepływ dokumentacji związanej z delegacjami służbowymi. Jeśli wyjazdy Twoich pracowników zdarzają się rzadko, to nie problem. W przypadku kilkudziesięciu czy kilkuset delegacji miesięcznie, sprawa zaczyna się mocno komplikować. Głównym powodem jest ręczne rozliczanie delegacji, które zabiera czas i generuje błędy oraz utrudniona kontrolę wydatków.
Z LOGITO rozliczysz delegacje krajowe i zagraniczne, uwzględniając odgórne regulacje prawne oraz wewnętrzną politykę firmy dotyczącą podróży służbowych. Słownik krajów, wraz z walutami oraz stawkami diety, automatyczne przeliczanie walut na PLN zgodnie z NBP (w przypadku podróży zagranicznych) oraz kalkulator delegacji, bez którego dział księgowości nie będzie wyobrażał sobie pracy. Wygoda i szybkość działania – tak jednym zdaniem można określić automatyzację rozliczania delegacji.
Jak wygląda rozliczanie delegacji w LOGITO?
1. Jeszcze przed podróżą
Wszystko zaczyna się od formularza delegacyjnego, którego uzupełnienie leży po stronie pracownika.
W LOGITO ma on postać dokumentu elektronicznego, w którym delegowany podaje ważne informacje na temat planowanej podróży, tj.:
- rodzaj i cel delegacji,
- miejsce i czas trwania,
- planowane koszty podróży łącznie z zakwaterowaniem oraz posiłkami.
Po zatwierdzeniu przez pracownika dokument zostaje automatycznie przekazany do przełożonego, który zapoznaje się z planowanymi kosztami i akceptuje wniosek. System powiadamia delegowanego o tym, że wniosek został zatwierdzony.
Jeśli planowane koszty przekraczają limity ustalone w firmie i wymagają podwójnej akceptacji, na podstawie walidacji wpisanej w proces, wniosek trafia na inną ścieżkę akceptacji, np. do działu księgowości.
2. Po zakończeniu delegacji
Gdy podróż służbowa dobiega końca, pracownik jest zobowiązany do jej rozliczenia. W tym celu wprowadza niezbędne informacje dotyczące przebiegu delegacji, które uwzględniają, m.in.:
- ewentualne bezpłatne wyżywienie,
- liczbę posiłków,
- przejazdy (tzw. trasówka),
- ewentualną podróż własnym samochodem (zgodnie z przelicznikiem i pojemnością silnika).
- Po uzupełnieniu i zatwierdzeniu przez pracownika formularz zostaje ponownie przekazany do akceptacji przez przełożonego, a następnie trafia do księgowości.
Po uzupełnieniu i zatwierdzeniu przez pracownika formularz zostaje ponownie przekazany do akceptacji przez przełożonego, a następnie trafia do księgowości.
3. Kalkulator delegacji – ułatwienie dla księgowości
Księgowość ma możliwość wygodnego podglądu wszystkich danych i sum na jednym widoku. Następny krok to akceptacja rozliczenia – system powiadamia pracownika o tym, że proces rozliczenia delegacji został zakończony.
Kalkulator delegacji a zmiana walut
By wyeliminować wszelkie wątpliwości oraz ryzyko błędu związane z rozliczaniem delegacji zagranicznych w platformie jest zaimplementowana tabela kursów walut Narodowego Banku Polskiego. Połączenie nawiązane pomiędzy LOGITO a API NBP jest w pełni zabezpieczone, a dane, które otrzymujesz zawsze aktualne (pobierają się codziennie).
Kwota jest szybko przeliczana na walutę docelową. Dodatkowo system zapisuje informacje o dacie oraz godzinie konwersji wykonanej przez użytkownika. Dzięki temu od razu zobaczysz różnice walutowe (ujemne bądź dodatnie). Na dalszym etapie posłużą Ci jako dokumentacja w analizie poniesionych kosztów delegacji.
Rozliczanie delegacji z LOGITO to:
Automatyczne delegacji krajowych, zagranicznych i mieszanych
Wygodny kalkulator delegacji
Automatyczne przeliczanie walut na PLN
Większa kontrola wydatków związanych z delegacjami
Możliwość wprowadzania walidacji
Kto korzysta na automatycznym rozliczaniu delegacji?
Na wdrożeniu LOGITO zyskuje każdy. Koniec z mozolnym wypełnianiem formularza delegacyjnego, brakiem kontroli nad kosztami i ręcznym rozliczaniem delegacji, które sprzyja błędom i zabiera czas.
Dzięki rozliczaniu delegacji w LOGITO pracownik korzysta od samego planowania wyjazdu służbowego, aż po zakończenie procesu. Na tę wygodę składają się, m.in.:
- wygodne wypełnianie formularza delegacyjnego,
- automatyczne przekazanie wniosku do przełożonego,
- możliwość tworzenia szablonów i kopii formularzy,
- możliwość dodawania skanów, np. faktur,
- powiadomienia o kolejnych statusach formularza delegacyjnego,
- natychmiastowe wyświetlenie zaakceptowanego wyjazdu w kalendarzu firmowym,
- możliwość wcześniejszego ustawienia zastępstwa za osobę delegowaną oraz przekazanie informacji pracownikowi,
- dostęp do historii podróży służbowych,
- pewność, że koszty zostały zaakceptowane, a delegacja zostanie rozliczona.
Automatyzacja w zakresie delegacji to sporo korzyści dla przełożonego, któremu zależy na transparentności przebiegu podróży i związanych z nimi wydatków. Najważniejsze korzyści po jego stronie to:
- automatyczne powiadomienia dotyczące składanych wniosków,
- możliwość grupowego akceptowania wniosków,
- pewność, że delegacja odbyła się zgodnie z planem (czas, lokalizacja, środek transportu),
- wygodna kontrola kosztów i uniknięcie nadprogramowych wydatków,
- rozliczanie delegacji zgodnie z regulacjami ustawowymi oraz wewnętrzną polityką firmy,
- możliwość wprowadzania dowolnych walidacji.
Największą oszczędność czasu i komfort pracy po zautomatyzowaniu rozliczeń delegacji docenią działy księgowości, które zwrócą uwagę na:
- wbudowany kalkulator delegacji, który automatycznie rozliczy delegacje krajowe, zagraniczne i mieszane (m.in. diety, zaliczki, ryczałty i kilometrówki),
- mniejsze ryzyko błędów w związku z ogromną ilością informacji przy każdej delegacji,
- pewność, że delegacja jest rozliczona zgodnie z obowiązującą stawką diety w różnych krajach,
- automatyczne przeliczanie na PLN (codzienna aktualizacja z NBP),
- możliwość wygodnego podglądu wszystkich danych i sum,
- opcję zaksięgowania rozliczeń delegacji na dedykowanych kontach księgowych/kosztowych.
Dopasuj workflow do swojej firmy
LOGITO odzwierciedla procesy, które zachodzą w firmie – nigdy odwrotnie. Dodatkowo umożliwia lepszą kontrolę nad przebiegiem procesu, czego najlepszym przykładem jest możliwość wprowadzania walidatorów, z którymi związane są odrębne ścieżki akceptacji dokumentu.
Najprostszym przykładem walidacji na przykładzie rozliczenia delegacji jest limit kosztów. W taki proces możemy wpisać walidację, która zakłada, że powyżej kwoty X koszty delegacji muszą zostać zaakceptowane nie tylko przez bezpośredniego przełożonego, ale np. dział finansowy lub zarząd. W takiej sytuacji, w chwili gdy planowane lub poniesione koszty przekroczą limit, formularz automatycznie trafia do osoby wskazanej w procesie.
Przykłady walidacji w workflow delegacji:
- delegacja dodana w czasie urlopu,
- dwie delegacje w tym samym czasie,
- waluta inna niż obowiązująca w kraju wpisanym jako cel podróży,
- przekroczony określony limit kosztów (np. na całości delegacji, ale też na poszczególnych kosztach, wyżywienia czy noclegu).
Zmieniaj reguły, kiedy chcesz
Potęgą LOGITO jest technologia low-code, która umożliwia szybkie wprowadzanie zmian z istniejących procesach. Moduł delegacji, w tym formularz delegacyjny, ma postać skryptową, dzięki której na każdym etapie możesz łatwo skonfigurować i zmodyfikować reguły. Tak zbudowany skrypt konfiguracyjny daje Ci pełną elastyczność w zakresie rozliczania delegacji.
Chcesz dołożyć dodatkowe pole do formularza delegacyjnego, a może zmienić limit powyżej, którego dokument będzie musiał przechodzić inną ścieżkę akceptacyjną? Zrobisz to wygodnie w skrypcie konfiguracyjnym za pomocą kilku kliknięć. To takie proste.