Kluczowym elementem nowelizacji jest ustanowienie okresu przejściowego, trwającego do końca 2025 roku. Nowe przepisy mają ułatwić jednostkom publicznym dostosowanie się do wymogów ustawy oraz zapewnić płynne przejście na nowoczesny model korespondencji elektronicznej.

Czym są e-Doręczenia?


E-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. Docelowo
system ten będzie obowiązkowy dla wszystkich podmiotów publicznych oraz wielu podmiotów niepublicznych. Celem wdrożenia e-Doręczeń jest uproszczenie, przyspieszenie i usprawnienie wymiany informacji w formie elektronicznej. 

Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie adresu do doręczeń elektronicznych (ADE), który stanie się obowiązkowym elementem dla podmiotów publicznych już od 1 stycznia 2025 roku.

 

Powody zmian w e-Doręczeniach


Zmiana przepisów wynika z braku gotowości wielu podmiotów publicznych do realizacji ustawowych wymogów dotyczących doręczeń elektronicznych. Szczególnie problematyczne było wdrożenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) oraz publicznej usługi hybrydowej (PUH). Z badań Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że
zaledwie 25 proc. podmiotów publicznych korzysta z systemów klasy EZD (elektronicznego zarządzania dokumentacją), a nawet wśród nich systemy te są często wykorzystywane jedynie w ograniczonym zakresie.
  

 

Wdrożenie e-Doręczeń zmiany


Wprowadzenie okresu przejściowego


Do końca 2025 roku podmioty publiczne będą mogły nadal korzystać z tradycyjnych sposobów doręczania korespondencji, takich jak ePUAP czy usługi operatora pocztowego. Równocześnie będzie promowana adaptacja e-Doręczeń jako preferowanego sposobu komunikacji.

 

Rozszerzenie obowiązku posiadania ADE


Obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych obejmie dodatkowo:

  • Uczelnie niepubliczne,
  • Federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki,
  • Jednostki samorządu terytorialnego oraz samorządowe instytucje kultury.

 

Wzmocnienie organizacyjne jednostek samorządowych

Jednostki samorządowe będą zobowiązane do posiadania ADE obsługiwanego przez urzędy samorządu terytorialnego. Wprowadzenie tych rozwiązań ma pomóc w ujednoliceniu procedur i podniesieniu efektywności.

 

Równość dostępu dla podmiotów niepublicznych

Podmioty niepubliczne będą mogły zakładać adresy do doręczeń elektronicznych za pośrednictwem operatorów wyznaczonych. Rozwiązanie to ujednolici proces zakładania adresów i zapewni jednolite zasady dla wszystkich dostawców usług zaufania.


Ujednolicenie zasad w Bazie Adresów Elektronicznych

Projekt przewiduje bezterminowy wpis do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE) oraz znosi wymóg składania oświadczeń o wpisie w rejestrze CEIDG.

 

Wdrożenie e-Doręczeń dalsze kroki

W okresie przejściowym planowane jest przeprowadzenie szerokiej kampanii informacyjnej, która ma promować system e-Doręczeń oraz edukować podmioty zobowiązane do korzystania z nowych rozwiązań. Wprowadzenie okresu przejściowego oraz dodatkowych usprawnień w systemie ma zapewnić skuteczne i efektywne przejście na nowy model doręczeń elektronicznych w całym kraju.

Należy pamiętać, że podmioty wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych są nadal zobligowane do uzyskania adresu do e-Doręczeń! Termin na złożenie wniosku o ADE upływa 1 stycznia 2025 roku. Wniosek można złożyć już teraz, co pozwala na wcześniejsze przygotowanie się do zmian, a aktywację skrzynki zaplanować na dzień wejścia w życie tego obowiązku (01.01.2025 r.). Wniosek można złożyć za pośrednictwem portalu gov.pl

 

Zobacz inne artykuły

 

Cyfrowa transformacja
Twojej firmy zaczyna się teraz

Chcesz otrzymać wycenę, zobaczyć LOGITO od środka lub porozmawiać
na temat technologii low-code?

Skontaktuj się z nami w dowolny sposób, a my odpowiemy na każde Twoje pytanie. Jeśli
będziesz potrzebować więcej informacji, zaproponujemy bezpłatną konsultację, podczas której
zaprezentujemy Ci demo naszej platformy dnia roboczego.

Lubimy przyspieszać każdy proces, dlatego odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu
najbliższego dnia roboczego.


Napisz do nas lub skorzystaj z formularza

zapytanie@logito.pl

 


Logito w liczbach

+20 lat doswiadczenia_orange+20 lat doświadczenia

+100 wdrożeń_orange+100 wdrożeń

+37 k użytkowników_orange+37 000 użytkowników

+18 mln dokumentów_orange+18 mln dokumentów

+800 procesów_orange+800 procesów

Wypełnij formularz

*pole obowiązkowe

Elektroniczna ewidencja urlopów – jak nią sprawnie zarządzać?

19 grudnia 2024
shutterstock_2464115063 (1).webp

Urlop wypoczynkowy, na żądanie, bezpłatny, okolicznościowy, rodzicielski czy wychowawczy… jak zapanować nad urlopowym rozgardiaszem nie tylko podczas sezonu wakacyjnego?

arrow-long-right

Nowelizacja ustawy - okres przejściowy w systemie e-Doręczeń do końca 2025 roku

11 grudnia 2024
eDoreczenia blog.webp

Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, która wprowadza istotne zmiany w procesie wdrażania systemu e-Doręczeń w podmiotach publicznych.

arrow-long-right

Zmiany i wyzwania w KSeF – jak przygotować się na rok 2026?

27 listopada 2024
ksef.jpg

Rząd opublikował niedawno założenia nowelizacji ustawy VAT, w tym odroczenie o dodatkowe pół roku terminu na dostosowanie się do niektórych wymogów KSeF. Jak w takim razie przygotować się na obowiązkowe wdrożenie e-Faktur w 2026 roku?